Atpylinėjimas dažniausiai nurodomas, kaip maitinimo iš buteliuko komplikacija, mat kūdikis prisiryja oro. Maitinant krūtimi viskas turėtų vykti natūraliai. Kodėl atpylinėja žindomi krūtimi kūdikiai ir ar dėl to sukti galvą?

 Atpylinėja pusė kūdikių

Atpylinėjimas, kartais dar vadinamas fiziologiniu ar nekomplikuotu refliuksu, yra dažnas ir, paprastai, normalus (bet ne visada) reiškinys kūdikiams.

Dauguma mažų kūdikių kartais atpylinėja, nes jų virškinimo sistema dar yra nebrandi, dėl ko skrandžio turiniui lengviau sugrįžti atgal į stemplę (vamzdelį, jungiantį burną su skrandžiu).

Kūdikiai dažnai atpila, jei jie gauna per daug pieno pernelyg dideliu greičiu. Taip atsitinka, kai kūdikis valgo labai greitai ar veržliai, ar kai mamos krūtys yra persipildžiusios. Beje, atpilto pieno kiekis dažnai atrodo didesnis, nei buvo iš tikrųjų, nes retas žmogus sugeba tiksliai įvertinti išsipilusio skysčio tūrį. Jei kūdikį labai lengva kažkuo sudominti (ir jis meta krūtį apsidairyti aplink) ar jis tiesiog labai neramus prie krūties (skauda pilvuką, kalasi dantukai ir pan.), tuomet žindant jis tikrai gali prisiryti nemažai oro ir imti dažniau atpylinėti. Kai kurie kūdikiai dažniau atpila tuomet, kai jiems dygsta dantukai, jie pradeda ropoti ar ragauja košes.

Trumpa statistika (visiems kūdikiams, ne tik žindomiems):

Atpylinėjimas dažniausiai būna iškart kūdikiui pavalgius, bet jis taip pat gali įvykti ir po maitinimo praėjus 1–2 valandoms.

Pusė visų 0–3 mėn. amžiaus kūdikių atpila bent kartą per dieną.

Atpylinėjimas paprastai daugiausiai pasitaiko 2–4 gyvenimo mėnesiais.

Dauguma kūdikių išauga atpylinėjimą būdami 7–8 mėn. amžiaus.

Dauguma kūdikių nustoja atpylinėti sulaukę maždaug 12 mėn.

Kas yra laimingas atpylinėtojas

Jei jūsų žindomas kūdikis yra „laimingas atpylinėtojas“, t.y. gerai priauga svorio, atpila be diskomforto ir yra patenkintas didžiąją laiko dalį, tuomet atpylinėjimas yra daugiau skalbimo ir socialinis nepatogumas, negu medicininė problema.

Kelios gausaus atpylinėjimo priežastys:

Gausi pieno gamyba ir/ar stiprus pieno atleidimas iš krūties (pieno atleidimo refleksas) gali kelti panašius į refliuksą simptomus ir dažnai tai galima pakeisti paprastomis priemonėmis.

Jautrumas maistui gali kelti gausų atpylinėjimą. Labiausiai tikėtina priežastis – karvės pieno produktai maitinančios mamos ar paties kūdikio maiste.

Kitos galimos priežastys: kūdikiui duodamas pieno mišinys, primaitinimas (įskaitant ir grūdines košes), vitaminai ir papildai (fluoras, geležis ir kt.), vaistai, žolelių preparatai, pačios mamos vartojami bet kokie vaistai, žolelės, vitaminai, geležis ir pan.

Nors tai retai pasitaiko žindomiems kūdikiams, reguliarus vėmimas fontanais naujagimiui gali būti prievarčio stenozės požymis, šiai problemai pašalinti reikalinga operacija. Ši liga keturiskart dažnesnė berniukams, nei mergaitėms, jos simptomai pasireiškia dažniausiai tarp pirmųjų 3 ir 5 savaičių. Naujagimiai, kurie vemia fontanais nors kartą per dieną, turėtų būti patikrinti savo gydytojo.

Kūdikiai, sergantys gastroezofaginio refliukso liga (GERL), paprastai atpila nuolat ir gausiai. Ši liga turi būti diagnozuota gydytojo ir tuomet reikia kreiptis į sertifikuotą žindymo konsultantę – ji galės jums padėti susitvarkyti su šia situacija neatsisakant žindymo.

Jei jūsų žindomas kūdikis tiesiog atpylinėja:

Stebėkite savo mažylio alkio ženklus, nesilaikykite jokio maitinimo grafiko, stenkitės maitinti dažnai, pažadinkite ir pasiūlykite krūtį, jei, tarkim, miega ilgiau nei 3 val. naktį, tuomet jis nebus toks peralkęs ir valgys ramiau.

Maitinkite kuo įmanoma statesnėje pozicijoje, pamaitinus palaikykite kurį laiką stačiai, dažnai atrūginkite, elkitės švelniai, be staigių judesių, nepulkite iškart keist vystyklo (ir kelt kojytes į viršų).

Stenkitės maitinti kuo įmanomą ramesnį kūdikį ir kuo ramesnėje aplinkoje, kad jis nesisukiotų ir būtų ramus prie krūties.

Jei jums pienas atsileidžia per stipriai – maitinant kūdikis turi būti ne po krūtimi, o virš jos. Tinkamos maitinimo pozos: gulint ant nugaros ir padėjus vaiką virš savęs ant pilvuko, arba sėdint ir laikant jį stačiai. Pirmąsias stiprias čiurkšles išleiskite ranka lauk, maitinkite vaiką tik iš vienos krūties, kad ją gerai ištuštintų.

Peržiūrėkite savo ir mažylio (jei jis jau primaitinamas) maistą. Pašalinus netinkančius maisto produktus ir papildus, situacija gali ženkliai pasikeisti.